SARAYBOSNA TURU | Vizyon Tur
SARAYBOSNA TURU - 725 $

Hareket Yeri: İstanbul
Hareket Tarihleri:

13 - 16 Ekim


Konaklama: 3 Gece 4 Gün

THY ile / Saraybosna - Mostar - Poçitel - Blagaj - Travnik1.GÜN

13 Ekim 2017 Cuma İSTANBUL - SARAYBOSNA

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde Gezonline kontuarı önünde saat 05.00’de buluşma. Türk Havayolları’nın TK1021 sayılı seferi ile 07.15’de Saraybosna’ya hareket. Rahat bir uçuşun ardından saat 08.05’de Saraybosna’ya varış. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Saraybosna şehir turu için şehir merkezine hareket ediyoruz. Varışımızla birlikte şehir turuna başlıyoruz. Merkez kütüphane, Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan Avusturya – Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Baş Çarşı’ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Baş Çarşı sokaklarında devam edecektir. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserlerdir. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija’da Avusturya – Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2. Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı’nın ardından Bosna’nın unutulmayacak lideri olan Alija Izzetbegovic’ in kabrini ziyaretimiz ile sona erecektir. Tur bitimi otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
 
2.GÜN

 14 Ekim 2017 Cumartesi SARAYBOSNA (Mostar, Poçitel, Blagaj)

Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra öğle yemekli Mostar, Poçitel ve Blagaj turu için hareket ediyoruz. Bosna Hersek'in en meşhur şehri olan Mostar şehrine varışımızla birlikte yapacağımız panoramik şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacaktır. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseridir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğraflarını çekebileceğimiz noktadır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar serbest zaman. Bildirilen saatte toplanma ve gezimizin ikinci durağı Poçitel’e hareket. Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu güzel köyün ardından öğle yemeğimizi de alacağımız ve turumuzun son durağı olan gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ediyoruz. Tekke ana yoldan biraz içerde çok yüksek ve muhteşem bir kayanın altından çıkan suyun kenarına kurulmuştur. 15 yy. başlarında kurulan tekke tarihinde Kadiri, Rufai, Halveti ve Nakşibendi tarikatlarına en sahipliği yapmıştır. Gezi bitimi otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
 
3.GÜN

15 Ekim 2017 Pazar SARAYBOSNA (Travnik)

Otelde alınan sabah kahvaltısından sonra öğle yemekli Travnik turu için hareket ediyoruz. Bu turumuzda Travnik'e varışın ardından Travnik eski kalesinden turumuza başlıyoruz. Bosna Krallığı döneminde yapılmış ve Osmanlı Dönemi’nde süslenmiş olan bu eski kalenin tarih kokan yapısını iyice inceledikten sonra Osmanlı’nın Bosna'da yapmış olduğu ilk camii olan "Sulejmanije" camisini ziyaret edip şehir merkezinde gezinti yapıyoruz. Travnik içinde gezeceğimiz en önemli noktalardan birisi de Nobel Barış ödüllü yazar Ivo Andric'in evi. Özellikle Balkan coğrafyasında yaşanan etnik ayrımcılığın nedenlerini dünyaya en güzel şekilde anlatan bu ünlü yazarın müzeye çevrilmiş olan evini ziyaret ettikten sonra Fatih Sultan Mehmed'in su içtiği rivayet edilen Mavi Suyu gezip turumuzu bitiriyoruz. Öğle yemeğimiz tur esnasında alınacaktır. Tur bitimi otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
 
4.GÜN

16 Ekim 2017 Pazartesi SARAYBOSNA - İSTANBUL

Otelde alınan sabah kahvaltısının ardından çıkış işlemlerimizi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz. Öncelikle Hayat Tüneli olarak da adlandırılan savaş zamanı Saraybosna’yı ayakta tutan Savaş Tüneli’ni ziyaret ediyoruz. Hüzünlü videomuzu izleyip tüneli baştan aşağı inceliyoruz. Ardından Saraybosna'nın su kaynağı Vrelo Bosne'yi ziyaret ediyoruz. İgman Dağı'nın eteklerinde yer alan ve Bosna Nehri'nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte doğal bir parktır. Öğle yemeğimiz tur esnasında alınacaktır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zamanda; güne güzel bir kahveyle başlayabilir, parktaki kuğu ve ördeklerle çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ardından rehberimizin bildireceği havalimanına transfer saatinde toplanma. Bilet, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın TK 1026 sayılı tarifeli seferi ile saat 21.10’da İstanbul’a hareket. Rahat bir yolculuğun ardından saat 00.05’de Atatürk Havalimanı’na varış. Diğer gezilerimizde görüşmek dileğiyle!
 
 
Vizyon Tur, gerekli gördüğü durumlarda; tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonraki gün gerçekleştirilebilir.
 
Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Vizyon Tur sorumlu tutulamaz.
 
Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 
 • Türk Havayolları ile İstanbul – Saraybosna – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve alan vergisi.
 • Havalimanı – otel – havalimanı arası transferler
 •  5* HOTEL HILLS vb. kahvaltılı konaklama,
 • Otelde alınacak 3 adet akşam yemeği (set menü)
 • Lüks araçlar ile programda belirtilen Saraybosna şehir turu
 • Öğle yemekli Mostar, Poçitel, Blagaj Turu
 • Öğle yemekli Travnik Turu
 • Öğle yemekli Savaş Tüneli ve Vrelo Bosna Turu
 • Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri.
 • Zorunlu seyahat sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 
 • Programda belirtilmeyen öğünler
 • Otelde yapılan ekstra harcamalar (telefon, kuru temizleme vb.)
 • Yemeklerde alınacak içecekler
 • Yurt dışı çıkış pulu (15 TL)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kişisel harcamalar
 
GENEL ŞARTLAR

*Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.

* Vizyon Tur, organize etmiş olduğu tur için yeterli katılımcı olmaması durumunda, turu iptal edebilir. Tur iptali 20 gün öncesinden tüketiciye bildirilir. Bu gibi durumlarda tüketici turunu diğer müsait olan bir tarihe kaydırabilir yada tur ücretini iade alır. Tazminat talep edemez.

*Yurt dışı turlarımızda, seçtiğiniz turun iptal-değişiklik şartlarına göre %35 veya %50 ön ödeme ile rezervasyon alınabilir. Vizyon Tur, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Vizyon Tur, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler.

* Yurt dışı turlarda 3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. Bazı otellerde iki kişilik odalara ilave yatak uygulaması olup, bu ilave yatak genellikle kanepe yada açılır kapanır yatak olarak verilmektedir. Standart bir yatak değildir. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında 1 çocuk ile sınırlıdır (0-2 yaş arası bebekler bu kritere dahil değildir).

* Promosyon olarak belirtilmiş olan turlar ve özel dönem turlarında (bayramlar ve tatiller) uçak biletlerinin iptal ve iadesi yoktur. Diğer tüm turlarda havayolu kuralları geçerli olup, iptal, iade ve değişiklikler havayolu kuralları dahilindedir.

* Tur kalkışı öncesi itibarı ile misafirlerimiz operasyonumuz tarafından bilgilendirme formu vasıtası ile turun tüm detaylarını (Konaklama Otelleri / Uçuş Saatleri / Bağlantılar / Rehber Bilgisi vb.) katılımcıya bildirir. Bilgilendirme formları kendisine yollanan katılımcı tarafından imzalanarak geri gönderilmelidir. Geri gönderilmediği durumlarda katılımcı bilgilendirilmiş sayılır ve bu sebepten dolayı yaşanacak sıkıntılardan Vizyon Tur sorumlu tutulamayacaktır.

Vize

* Yurt dışı gezilerine katılabilmek için en az 6 ay geçerli pasaport ve (gerekli ülkelerde) ilgili ülke vizesi gerekmektedir. Tüketicinin vize başvuru işlemlerinde, Vizyon Tur, aracı ve yardımcı bir kurum olarak tüketiciye bu konuda ilgili kurumlar üzerinden hizmet almasına yardımcı olur. Bu hizmeti sağlayabilmesi için, tüketicinin başvuru için gereken tüm belge ve talepleri eksiksiz yerine getirmek zorundadır. Vize alınamaması durumunda, Vizyon Tur, konsolosluk ve tüketici arasında aracı bir kurum ve tüketicinin vize hizmeti alma konusunda sadece yol gösterici olduğundan sorumlu tutulamaz. Buna bağlı olarak turun iptali yada vizenin olumlu sonuçlanmaması durumunda, vize ve sigorta ücreti konsolosluk tarafından iade edilmez.

*T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. Yeşil pasaportlu misafirlerimizin pasaport geçerlilik tarihi en az 6 aylık olmak zorundadır. Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına ; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

Rehber

Alan kalkış ekibinin ve rehberin havalimanında karşılama bilgileri operasyon ve acentalarımız tarafından tur hareketinden 2 gün önce misafirlerimize konfirme raporu ile birlikte tüm detayları ile bilgi verilmektedir.

Bilgi

Yurt dışı gezilerine katılabilmek için en az 6 ay geçerli pasaport ve (gerekli ülkelerde) ilgili ülke vizesi gerekmektedir. Tüketicinin vize başvuru işlemlerinde, Vizyon Tur, aracı ve yardımcı bir kurum olarak tüketiciye bu konuda ilgili kurumlar üzerinden hizmet almasına yardımcı olur. Bu hizmeti sağlayabilmesi için, tüketicinin başvuru için gereken tüm belge ve talepleri eksiksiz yerine getirmek zorundadır.